Kuşlarda Psittacosis

kuslarda-psittacosisAvian chlamydiosis olarak da adlandırılan bu hastalık 400’den fazla kuş türünden bu hastalık vardır. Bakteriyel bir hastalıktır. Chlamydophilia Psittaci adı verilen bir bakteri bu hastalığa sebep olmaktadır. Evlerde beslenen muhabbet kuşu, cockatiel ve Afrika grisi kuşlarında fazlasıyla karşılaşılan bir hastalıktır.

Psittacosis kuşlarda iç organ tahribatına yol açan bir hastalıktır. Bu hastalık bazı belirtiler ile meydana gelir. Psittacosis hastalığının etkileri göz ile görülebilen ve diğer fark edilebilen etkilerdir. En sık rastlanan etkilerin arasında üst solunum yolları ve kuşların gözlerinde görülen etkiler bulunmaktadır. Ayrıca bunların dışında alt solunum yollarında da bir takım belirtiler kendini gösterebilir. Kuşlara baktığınızda burun akıntısı, göz akıntısı, öksürme ve hapşırma durumu, nefes alışverişin de duyulan hırıltı sık karşılaşılan ve gözlenen eskiden arasındadır. Hastalık döneminde kuşlarda iştah kaybı yaşanır ben neredeyse hiçbir şey yemeyecek hale gelebilirler. Bu durumda kuşları oldukça zayıflatmaktadır. Zayıflayan kuşlar iyice yorgun ve bitkin düşerler. Bu durumun yanı sıra hayvanın sindirim sisteminde ve karaciğerinde de birtakım bozulma durumları meydana gelmektedir. Özellikle karaciğerde görülen bu tahribat nedeniyle kuş kendisini daha bitkin hissetmeye başlar.

Karaciğerin salgıladığı sindirim enzimi yeterince salgılamamasından kaynaklı olarak yediği yemleri tam olarak sindiremez. Bu sindirimdeki bozulma durumu dışkılama da gözle görülmektedir. Yaşanan bu durum karşısında hayvanın yeme karşı ilgisi de zamanla azalmaktadır. Karaciğerde görülen rahatsızlıklar isal durumunu da beraberinde getirmektedir. Ayrıca dışkıdaki beyaz bölüm karaciğer rahatsızlığı bulunan kuşlar da sarı ve yeşil renk alabilir. Bu renk değişimi gözlendiğinde karaciğer rahatsızlığı oldu daha rahat anlaşılmaktadır. İshal durumu her zaman sürekli görmeyebilir. Arada bir ishal durumu yaşansa da isal olmadığı zamanlarda karaciğer rahatsızlığının düzeldiğini söylemek de mümkün olmaz.

Psittacosis zoonotik hastalıklar grubundadır. Yani hayvanlardan insanlara bulaşabilen hastalıklardır. Psittacosis insanları bulaştığında hayvanlardan daha fazla etkilemektedir. Eğer evinizde kuşunuzda bu hastalık var ise ve önlem alınmadığı sürece size de bulaşabilir. Psittacosis insanlarda grip benzeri belirtiler ile görülmektedir. Yüksek ateş ve hatta zatürre hastalık ilerledikçe görülebilir. Hatta hastalık önlem alınmayıp tedavi edilemediği zaman karaciğer ve kalpte çok ciddi rahatsızlıklar görülebilir.
Eğer bir kuş sahibi iseniz ve kendiniz de yukarıda bahsettiğimiz belirtileri gözlemlediyseniz sağlık kuruluşuna başvurarak bu durumu bildirmeniz gereklidir. Çünkü tedavi edilmediğinde çok ciddi sonuçları beraberinde getirebilir.
Kuşunuzda bu hastalık olduğunda tedavisi mümkündür. Bu durumla karşılaştığınızda veterinerinize başvurmalısınız.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 out of 5)
Randevu Talebi