Kedi Eğitim Hataları

kedi-egitim-hatalariKedi sahibi olmak çok güzel bir duygudur ve pek çok kedi sahibi kedilerini eğitmek isteseler de kedilerini eğitmenin oldukça zor olacağını düşünürler. Çünkü kediler genellikle sizin söylediğinizi değil canının istediği hareketi yapar. Zeki hayvanlardır ve kendileri seçim yapmak isterler.

Ama her ne kadar imkansız gibi dışarıdan görünse de kedileri eğitmek mümkündür. Hem de sanıldığı gibi çok uzun bir zamanda almaz. Doğru bir yol izlediğiniz sürece kedinizi sizlerde uzun zaman almadan eğitebilirsiniz. Ama bir takım kedi eğitilirken yapılan hatalar vardır. Bu hatalardan uzak durmanız kedi eğitimi için önemli olacaktır.

Kedi Eğitimi Sırasında Yapılmaması Gereken 5 Hata

  1. Eğitim zamanının çok uzun olduğunun düşünülmesi

Eğitim hiçte düşünüldüğü gibi uzun zaman almayacaktır. Hatta gün içerisinde kısa zamanlar ayırarak bu eğitimi kedinize verebilirsiniz. Kediler 1-5 dakikalık kısa periyotlar ile eğitilebilir. Fakat bu eğitimin her gün düzenli olarak verilmesi gerekmektedir. Her gün eğitim konusunda sabırlı olursanız kedinizde kısa sürede öğrenme eylemini gerçekleştirebilir.

  1. Kötü davranışlara daha çok reaksiyon gösterilirken iyi davranışlara tepki verilmemesi

Kedinizin yapmasını istediğiniz bir hareketi yaptığında ona hiçbir tepki göstermezken yanlış bir hareketinde bağırma kovalama gibi tepki gösterdiğinizde kediniz yanlış hareketten bir etki görür ve buda ona bu hareketin ilgi çektiğini öğretmiş olur. İlgi çektiğini gören kedide yanlış hareketi sürekli tekrarlamaya başlar. Bu nedenle yapmasını istediğiniz bir hareketi gerçekleştirdiğinde görmezden gelmek yerine kedinizi sevin ve ona ilgi gösterin. Yanlış hareketinde ise görmemiş gibi yapın ve hareketi bırakmasını bekleyin.

  1. Kedinizin içgüdüsel davranışlarını doğru alanlarda yapmasına izin verin

Tırmanma, üste zıplama, pençeleme gibi kedilerin içgüdüsel davranışları vardır. Sizler bu içgüdüsel davranışlardan pek hoşlanmadığınız için engel olmak isteyebilirsiniz ama bu durum kedileri mutsuz eder ve stres içine sokabilir. Doğru alanda bu hareketleri yapmasına teşvik edebilirsiniz. Yani üzerinize atlaması yerine raflar üzerinde zırlamasına izin verebilirsiniz. Doğru alanda içgüdüsel hareket ettiği zaman kedinizi ödüllendirmeyi unutmayın.

  1. Eğitilmemiş kedinin komutlarınızı dinlemesini beklemek

Kediniz istemediğiniz bir yere çıktığında ona in, git, dur gibi komutlar verdiğiniz de sizi anlamasını beklemek pek doğru olmaz. Olumsuz komutları kedinize öğretmeye çalışmak yerine yanlış hareketinde daha olumlu bir harekete yönlendirin.

  1. Normalden daha çabuk öğrenmesini beklemek

Siz ne kadar çabuk olmasını isteseniz de kediniz kendi hızında öğrenecektir öğretmeye çalıştıklarınızı. Kedinizi daha hızlı öğrenmek için zorlarsanız bu durum daha da uzun zaman almasına sebep olabilir. Eğitim için sabırlı olmayı öğrenmelisiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 out of 5)
Randevu Talebi