Kedim Onu Sevdiğimde Isırıyor?

kedim-isiriyorKediler dünyanın hem en sevimli hem de en değişik canlılardır. Kedilerinizle sevgi dolu anlar yaşarken bir anda sizi ısırırken bulabilirsiniz. Bu durum kedi sahiplerinin pek çoğunun anlam veremediği durumlardan bir tanesidir. Çünkü bir anda kolunuzda ya da elinizde diş izi ya da çizikler oluşmuş olabilir. Sevgi dolu bir andan sonra gelen bu saldırganlık oldukça şaşırtıcı olmaktadır. Bu durumu yaşadığınız da şaşırabilirsiniz fakat bu durumu neredeyse bütün kedi sahipleri yaşamaktadır. Kimileri bu duruma sevgi sırıkları olarak isim verirken hayvan davranış bilimcileri ise bu durumu bilimsel olarak açıklamaktadır. Bu durum bilimsel olarak sevgili tetiklenen agresyon durumu olarak isimlendirilmektedir.

Siz kendinize ilgi gösterirken bir anda kediniz sevgiden mayışmak durumunda saldırgan bir duruma geçiş yapabilir. Ve bu durum oldukça hızlı bir şekilde oluşuyor. Kediler normalde oldukça sevgi arayan ilgiyi seven hayvanlardır. Siz kendinize ilgi gösterdiğiniz de bir süre boyunca bu ilgi onun çok hoşuna gider ve devam etmesini ister. Fakat bir süre sonra gösterilen bu ilgi karşısında size saldırganlık gösterebilir.

Aniden meydana gelen bu duygu durum değişikliğine hayvan davranış bilimcileri incelemektedir. Hayvan davranış bilimcilerin incelemelerine göre bu durumu tetikleyen bazı durumlar söz konusu olabilir. Kedilerinizde görülen aniden meydana gelen bu durum değişikliği şu şekilde açıklanabilir:

  1. Kediler oldukça zeki canlılardır. Siz ilgi gösterirken bir anda size karşı saldırıda bulunması ise kedinizin bu durumu kontrol altına almaya çalışmasından meydana gelebilir. Yani bu yapılan hareket bilinçsiz değil kendinizi kontrol duygusu altında gerçekleşen bir harekettir.
  2. Kendinize ilgi göstermeye başladıktan sonra aradan bir süre geçmesinin üzerinden beyinde nörolojik olarak bir negatif uyarım olayı yaşanıyor olabilir. Bu negatif uyarım kaynaklı olarak da kendiniz saldırıda bulunabilir.
  3. Kediniz sevgi hanımdan saldırı alanına geçince kadar aslında size hareketleri ile bu durum hakkında bilgi vermeye çalışabilir. Yani direk olarak sizi ısırmadan ya da elinizde veya kolunuzda çizikler oluşturmadan önce huzursuz davranışları ile bu durumu size anlatmaya çalışabilir. Sizlerde bu durumu anladığınızda kendinize duygu durumunu uygun şekilde davranmaya devam edebilirsiniz.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 out of 5)
Randevu Talebi