Köpek Irkları

– A –

Afgan Tazısı

AFGAN TAZISI

Bir tazı türü olan ve adından da anlaşılacağı üzere kökeni Afganistan olan Afgan Tazısı, hem Tazı gruplarında hemde Av Köpeği grubuna dahildir.

Tarih boyunca soylu aileler tarafından beslenen bu ırk, çok ilgiye ihtiyaç duyar.


AkbaşAKBAŞ

Kökeni ülkemiz olan Akbaş, Anadolu’da sürü korumak için kullanılan bir Çoban Köpeği türüdür. Çobanlık özelliklerinin yanı sıra Akbaş çok iyi bir koruma köpeği de olabilir. Değişmeyen karakter özellikleri ile çok asil bir köpek ırkıdır.

 


rp_akita-inu-e1415284504712-150x150.jpgAKİTA İNU

Bir bekçi köpeği türü olan Akita İnu’nun kökeni Japonya’dır. Bekçi köpeği olmasına rağmen güzelliği nedeniyle Avrupa ve Amerika’da en yaygın beslenen ev köpeklerinden biridir. Ailesine çok düşkün ve bir o kadar da yaramazdır.

 


rp_alaska-kurdu-150x150.jpgALASKA KURDU

Kalın ve uzun tüyleri nedeniyle sıcak iklimlere uyum sağlayamayan Alaska Kurdu adından da anlaşılacağı üzere kökeni Alaska olan işçi bir köpektir. Sibirya Kurdu (Husky) ile karıştırılabilen Alaska Kurdu, Sibirya Kurdu’na göre çok daha iri bir yapıya sahiptir.

 


Alman KurduALMAN ÇOBAN KÖPEĞİ / ALMAN KURDU

Alman Çoban Köpekleri yetenekleri, zekaları ve cesaretleri nedeniyle çok farklı görevlerde kullanıyor. Kökeni Almanya olan bu kurt köpekleri tarih boyunca çoban köpeği, bekçi köpeği, koruma köpeği ve aile köpeği olarak kullanıldı.

 


– B –

Beagle ÖzellikleriBEAGLE

Oyuncu karakteri sevimli görünü ile herkesin sevgisini kazanabilen Beagle, kökeni Avrupa olan bir ev köpeğidir. Ülkemizde de yaygın olarak beslenen Beagle tüm dünyada en yaygın beslenen ev köpeklerinden biridir. 90’lı yılların çizgi film karakterlerinden olan Snoop Dog, bir Beagle türüdür.

 


Belçika Kurdu TürleriBELÇİKA KURDU

Zeki ve çevikliği nedeniyle çoban köpeği olarak yetiştirilen Belçika Kurdu, üstün cesareti ve dayanıklılığı nedeniyle son yıllarda dünyadaki en popüler polis köpeklerinden biridir. Kökeni Belçika olan Belçika Kurdu tüm dünyada yaygın olarak beslenir.

 


Bernese Dağ Köpeği (Video)BERNESE DAĞ KÖPEĞİ

En zeki köpek ırklarından biri olan Bernese Dağ Köpeği’nin kökeni İsviçre’dir. İsviçre Dağ Köpeği olarak da bilinir. İlk olarak sürü koruma köpeği olarak yetiştirilmiştir. Parlak tüyleri, çekici güzellikleri ve zekaları nedeniyle daha sonra ev köpeği olarak beslenmeye devam etmişlerdir.

 


BloodhoundBLOODHOUND

Kökeni Avrupa olan Bloodhound dünyanın en iyi iz sürme köpeğidir. Olağanüstü bir koku alma yeteneğine sahip olan bu ırk, tam olarak bir işçi köpektir. Çoban köpeği, polis köpeği, av köpeği ve hatta bekçi köpeği olarak kullanılır. Aynı zamanda da en büyük köpek ırklarından biridir.

 


Border CollieBORDER COLLIE

Çoban köpeği denildiği zaman tüm Dünyada ilk akla gelen ırk, Border Collie olur. Bu ırk sürü gütme konusunda inanılmaz bir yeteneğe ve enerjiye sahiptir. Kökeni İngiltere’dir. Bu ırk dünyanın en zeki köpekleri sıralamasında çoğu araştırmaya göre ilk sıradadır.

 


 BOSTON TERRIER

Boston Terrier, kökeni ABD olan, nazik karakterli, canlı görünümlü, dik bakışlı ve çok sevimli bir köpek ırkıdır. Apartman daireleri ve ev içerisinde kolaylıkla bakılabilir. Oyuncak köpekler olarak tabir edilen, sevimli ev köpekleri grubundandır.

 


BOXER

Boxer orta boylu bir Bekçi Köpeği türüdür. Günümüzde genellikle aile köpeği olarak beslenir. Boxer için, çocuklarla en iyi anlaşan köpek ırkı denebilir. İnsanları eğlendirmek ve mutlu etmekten çok hoşlanır. Kökeni Almanya ve Avrupa’dır.

 


BULLDOG

Bulldog, kökeni çok eski olan bir İngiliz köpek türüdür. Tarihte boğaları sürmek için yetiştirilen bu köpek türü, günümüzde Ev Köpeği olarak beslenmektedir. İri ve kaslı yapısına rağmen çok yetenekli ve zeki bir köpek ırkıdır.

 


– C –

CANE CORSO

Cane Corso en iyi bilinen koruma köpeklerinden biridir. Sağlam duruşu, kaslı yapısı ve sert bakışları ile karakter özelliklerini görünümüne yansıtan bir köpek ırkıdır. Kökeni İtalya’dır. Günümüzde bekçi köpeği ve koruma köpeği olarak kullanılır.

 


COCKER SPANIEL

Cocker Spaniel kökeni İngiltere olan bir Av Köpeği türüdür. İspanyol Cocker ve Amerikan Cocker türleri de vardır. Kuş avlarında vurulan kuşu bulup getirme görevini üstlenirler. Çok hareketli, neşeli ve oyuncu bir köpek türüdür. Çoğu aileler onu süs köpeği olarak besler.

 


CORGI

Korgiler Pembroke ve Cardigan olarak iki çeşittir. Her iki ırkta benzer karakter özelliklerine sahiptir. Ancak Cardigan daha büyüktür. İki türü birbirinden ayıran en önemli fark ise kuyruklarındadır. Pembroke kuyruksuz denecek kadar kısa bir kuyruğa sahiptir. Cardigan ise yere deyecek kadar uzun kuyruğa sahiptir. Kökeni Kuzey Avrupa’dır.

 


– Ç –

ÇİVAVA (Chihuahua)

Çivava kökeni çok eski olan bir Süs köpeği türüdür. Dünyanın en küçük köpeklerinden biri olarak bilinir. Aynı zamanda en uzun yaşayan köpek olarak da bilinir. Son yıllarda oldukça popüler bir ev köpeği haline gelmiştir. Kökeni Çin’dir.

 


ÇOV ÇOV (Chow Chow)

Chow Chow ülkemizde Çin Aslanı olarakta bilinen, kendine has yapısı ile kolay ayırt edilebilen bir Bekçi Köpeği türüdür. Kökeni Asya olan bu köpekler, en eski köpek ırklarından biridir. Orta boyutlarda, uzun tüylü Chow Chow’lar bağımsız karakterli ve inatçıdır.

 


– D –

DALMAÇYALI

Dalmaçyalı kendine has benekleri sayesinde herkesin tanıdığı bir köpek ırkıdır. Popülerliğini büyük ölçüde 101 Dalmaçyalı filmine borçludur. Sahibine ve ailesine düşkün enerji yüklü bu köpekler Avrupa kökenlidir ve birçok farklı görevlerde kullanılabilir. Dalmaçyalı genellikle ev köpeği olarak yetiştirilse de aslında o bir bekçi köpeğidir.

 


DANUA

Danua, köpek ırkları arasında “Dev” olarak tanınır. Ürkütücü görüntüsüne rağmen bekçi veya koruma köpeği değil, bir Av Köpeği türüdür. Kökeninin çok eski olduğu ve Avrupa’ya ait bir ırk olduğu biliniyor fakat tam olarak hangi ülkede yetiştirilen bir ırk olduğu bilinmiyor.

 


DOBERMAN PINCHER

Doberman Avrupa ve Amerika’da en yaygın beslenen köpek ırklarından biridir. Zarif, atletik ve kendinden emin duruşu ile her zaman, köpeksever olsun olmasın, tüm insanların saygısını kazanmıştır. Kökeni Almanya olan bir bekçi köpeğidir. Günümüzde koruma köpeği ve polis köpeği olarak da yetiştirilir.

 


DOGO ARJANTİN

Dogo, Kökeni çok eski olmamasına rağmen hakkında çok fazla çalışma yapılmış özel bir köpek ırkıdır. Birçok konuda kendine has ırk ve karakter özellikleri vardır. Kolay kolay değişmeyen sağlam bir karaktere sahiptir. Sanılanın aksine Dogo’lar tehlikeli birer koruma köpeği değil, esasında Av Köpeği türüdür.

 


– G –

GOLDEN RETRIEVER

Golden Retriver kökeni İskoçya olan bir Av Köpeği türüdür. Tüm dünyada, en yaygın beslenen köpek ırkıdır denebilir. Çok zeki ve insanlara karşı hoşgörülüdür. Av köpeği olarak üretilmesine rağmen, günümüzde en popüler ev köpeklerinden biridir.

 


GORDON SETTER

Gordon Setter kökeni Avrupa olan bir av köpeği türüdür. Orta boyutlarda, enerjik ve zeki bir köpektir. Tarih boyunca ormanlar, düz alanlar, sulak alanlar gibi birçok bölgede avcılık içgüdülerinden faydalanılmıştır. Günümüzde ise özellikle doğu Avrupa’da popüler bir aile köpeğidir.

 


GREYHOUND

Greyhound Tazıları antik kökenli, kısa tüylü bir Tazı türüdür. Tarihte, tavşan ve tilki gibi süratli hayvanları kovalamak ve yakalamak için yetiştirilen bir Av Köpeği iken, günümüzde ise saatte 45 km’yi bulabilen sürati nedeniyle köpek yarışlarında kullanılan değerli bir köpek ırkı haline gelmiştir.

 


– İ –

İRLANDA KURT KÖPEĞİ

Kökeni İrlanda ve İskoçya olan bu köpek ırkının “En” denebilecek birçok özelliği vardır. En az yaşayan köpek ırklarından biridir, en büyük köpek ırklarından biridir, en duygusal köpek ırklarından biridir ve ailesine en bağlı köpek ırklarından biridir.

 


– J –

JACK RUSSEL TERRIER

Jack Russell Terrier, minyatür boyutlu bir Av köpeği türüdür. Birçok televizyon programı ve filmde gördüğümüz o, akıllı, yaramaz, minik ve sevimli köpeğin ta kendisidir. Çok zeki ve insanlara karşı çok güçlü bağ kurabilen ve boyutlarından beklenmeyecek kadar cesur bir köpek türüdür.

 


– K –

KAFKAS ÇOBAN KÖPEĞİ (Caucasian Shepherd)

Kafkas Çoban Köpeği, kökeni Kafkas bölgesi ve Rusya olan, koruma ve bekçi köpeği ırkıdır. Dayanıklılığı ve üstün cesareti ile, dünyanın en iyi koruma köpeklerinden biridir. Ev köpeği olarak beslenemeyecek olan bu ırk, yeteri kadar sosyalleştirilemediğinde tehlikeli olabilir.

 


KANİŞ (Poodle / Caniche)

Yakın geçmnişe kadar dünyada en yaygın yetiştirilen köpek ırklarından biri olan Kaniş ırkının 3 farklı boyutta türü vardır. Standart Kaniş, Orta Kaniş ve Minyatür Kaniş olan bu 3 tür aynı karakteristik özelliklere sahiptir.

 


KRAL TERİYER (Airedale Terrier)

Airedale Terrier bir Av Köpeği türüdür. Çok cesur ve sağlam karakterli, onurlu bir köpek türüdür. Bu cesaretinden ötürü avcılık dışında bekçi köpeği olarak kullanılır. Bekçilik özellikleri enerjisi, dayanıklılığı, cesareti ve zekasından dolayı oldukça iyidir.

 


– L –

LABRADOR RETRIEVER

Labrador Retriever kökeni Newfoundland olan bir Av Köpeği türüdür. Çok zeki ve yeteneklidir. İnsanlara yardımcı olmak için çok özverilidir. Günümüzde dünyanın en popüler köpek ırklarından biridir. Bunun büyük ölçüde nedeni her ortamda ve her alanda kolaylıkla bakılabilmesi ve uyumlu yapısıdır.

 


– M –

MALTİZ TERİYER (Maltese Terrier)

Maltese Terrier tarihin en eski oyuncak köpeklerinden biridir. Hem ülkemizde hemde tüm dünyada oldukça yaygın olarak beslenen bu ev köpekleri, oldukça zeki ve cesur yapıya sahiptir. Maltiz veya Malta Teriyeri olarak da bilinir. Eğitimi kolaydır ve yavruyken başlayabilir.

 


MİNYATÜR PİNCHER

En çok tercih edilen oyuncak köpeklerden olan Minyatür Pincher küçük Doberman olarak bilinir. Ancak tarihi Doberman’a göre çok daha eskidir. Küçük görüntüsüne rağmen Minyatür Pincher baskın karakterlidir. Ataları fare avlamak için yetiştirildiği için, içgüdüsel olarak küçük nesnelere saldırma eğilimi vardır.

 


– N –

NEWFOUNDLAND

Newfoundland köpekleri tüm dünyada su köpekleri ve cankurtaran köpekler olarak bilinir. Dev cüsseli gövdesi ve uzun tüyleri ile kendine has bir görünüşü vardır. Mükemmel denebilecek bir aile köpeği olan Newfoundland işçi köpekler türündendir ve en büyük köpek ırklarından biridir.

 


– O –

ORTA ASYA ÇOBAN KÖPEĞİ (Alabay)

Orta Asya Çoban Köpeği adından da anlaşılacağı üzere kökeni Asya olan bir çoban köpeğidir. Orta Asya Çoban Köpeği (Alabay) tam olgunluğa 3 yaşında ulaşır. En cesur köpek ırklarından biri olmasına rağmen oldukça sakindir. Herhangi bir tehdit algılamadığı sürece tepkisizdir.

 


– P –

PEKİNES (Pekinese / Pekinli)

Pekines kökeni Çin olan bir süs köpeğidir. Küçük boyuna rağmen oldukça cesur ve inatçı bir köpektir. Çin’de ilginç bir tarihi hikayeye sahip olan Pekines tüm dünyada oldukça yaygın olarak beslenir. Uzun tüyleri ve kısa burunlu, büyük gözlü, buruşuk yüz yapısı ile çok sevimli bir görünüme sahiptir.

 


PITBULL TERRIER

Bu köpek ırkı hakkında çok yanlış ve eksik bilgiler vardır. Hayvanları Koruma Kanunu’na göre ülkemizde üretilmesi yasaklı olan ırklardan biridir. Pitbull eğer doğru bir eğitim verilirse sevimli bir ev köpeği haline gelebilir. Ancak yanlış bakım ve özellikle saldırgan olması yönünde verilecek eğitim ile çok tehlikeli olabilir.

 


POMERANYALI (Pomeranian)

Pomeranyalı küçük boyutlarda olmasına rağmen büyük köpek özellikleri gösteren bir Süs Köpeği türüdür. En beğenilen renkleri mat altın ve koyu kızıl olmasına rağmen her renkte Pomeranyalı görmek mümkün olabilir. Çok zeki olan bu köpekler çok farklı yetenekler sergileyerek insanların ilgisini üzerlerine çekerler.

 


PUANTER (Pointer)

Tüm dünyada Av Köpeği denildiğinde ilk akla gelen köpek türüdür. Avcılıkta kullanılacak tüm vasıflara sahip olan Pointer, iz sürme, hedef gösterme, av getirme, avı oyalama gibi birçok konuda avcıya yardımcı olabilir. Pointer’lerin kökeni Avrupa’dır ve ilk olarak İspanya’da yetiştirildiği düşünülür.

 


PUG

Pug, tüm dünyada en yaygın beslenen Ev Köpeği türüdür. Buruşuk yüzleri, büyük gözleri ve şaşkın bakışları ile çirkin köpekler olarak tanınırlar. Bu küçük köpekler, minyatür bedenlerinde koca birer canlı barındırırlar. Birçok kendine has özelliği ile köpek sever olsun olmasın herkesin ilgisini kendi üzerlerine çekmeyi başarır.

 


– R –

ROTTWEILER

Kaslı yapısı, sert görünümü, iri çenesi ve kafa yapısıyla bu köpek çok sert bir görünüm verse de, çok iyi bir aile köpeği olabilir. Çocukları seven köpek ırklarından biri olan Rottweiler aynı zamanda sahibine ve ailesine son derece düşkündür.

 


– S –

SAINT BERNARD (St. Bernard)

Kökeni İsviçre ve Alpler olan bu büyük köpek ırkı, tarihte ilk olarak koruma köpeği olarak kullanılmıştır. Daha sonra kurtarma köpeği olarak hizmet vermeye başlayan Saint Bernard’lar günümüzde hala kurtarma köpeği ve aile köpeği olarak popüler bir ırktır.

 


SİBİRYA KURDU (Husky)

Husky – Sibirya Kurdu, göz alıcı güzelliğe sahip, herkes tarafından tanınan ve bilinen bir İşçi köpektir. Çok renkli gözleri, kendisine ait yüz maskesi ve parlak tüyleri ile çekici bir görünüme sahiptir. Genel olarak Husky adıyla bilinse de, diğer bir adı Sibirya Kurdu’dur.

 


– T –

TİBET MASTİFİ

Tibet Mastifi dünyanın en büyük ve en güçlü köpeklerinden biri olmasının yanında aynı zamanda dünyanın en pahalı köpek ırklarından biridir. Oldukça korumacı bir yapıya sahip olan Tibet Mastifleri çok eski bir ırk kökenine sahiptir. Ağırbaşlı ve ciddi görüntüsü ile etkileyici bir izlenim yaratır.

 


– Y –

YORKSHIRE TERRIER

Çoğu zaman sahipleri onları çantalarında taşıdıkları için, çanta köpekleri diye de adlandırılabilirler. Boyutları küçük ancak karakteri büyük olan bu köpek ırkı, şaşırtıcı bir şekilde boyutlarından beklenmeyecek derecede dayanıklıdır. Yorkshire Terrier baskın karakterli bir köpektir. Bu nedenle eğitimi biraz zor olabilir.

 

A’dan Z’ye köpek ırkları

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 out of 5)
Randevu Talebi