Kedilerde Görülen Önemli Hastalıklar

Kedi Nezlesi : Neden FVR virüsüdür. Belirtileri ise burun akıntısı, gözde enfeksiyon, hapşırma, ateş ve iştahsızlıktır. Hastalıktan korunmak için aşılama önerilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları: Özellikle kısırlaştırılan erkek kedilerde daha sık görülür. İdrar yaparken zorlanma, idrar kabında uzun zaman geçirme, idrarda kan, bazen yattığı yere idrarını kaçırma vb. belirtileri vardır. Zaman kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır.

Mide Hastalıkları: Kedilerde gastrit yuttukları bazı gıda niteliğinde olmayan şeylerden (oyuncak vs.) yada soğuk gıdalardan ve bazende virüsten dolayı oluşabilir.

Böbrek Hastalıkları: Kedilerde görülen böbrek hatalıklarının en yaygın belirtileri; Kusma, sık idrara çıkma ve çıkamama, zayıflık vb. veteriner hekim tarafından uygulanan tedavi harcinde ömür boyu diyet uygulaması gerekir.

Diyabet: Kedilerde görülen diyabetin belirtileri ; Gece sık idrara çıkma, aşırı su içme, kilo kaybıdır. Hastalığın tanısı ancak kan tahlilleri ile konulabilir.

Konjoktumit: Alerjik yada enfeksiyonlara bağlı olarak gözlerde bazen irinli’de olabilen akıntı, ışığa hassasiyet, patileri ile gözlerini kaşıma görülür. Veteriner kontrolünde kullanılan ilaçlarla tedavisi gerçekleştirilir.

Mantar Hastalıkları: Deride şiddetli kaşıntı, tüy dökülmesi, kızarıklık gibi belirtileri vardır. Mantar hastalıklarının tedavisi uzun sürebilir ve bulaşıcıdır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 out of 5)
Randevu Talebi