Kedinize İlaç Vermenin İpuçları

kedinize-ilac-vermenin-yollariKediniz zaman içerisinde bir takım rahatsızlıklar yaşayabilir ve bu rahatsızlıklara bağlı olarak ilaç kullanması gerekebilir. Eğer daha önce kedinize hiç ilaç vermemişseniz bu durum sizin için çok kolay olmayabilir.

Kedinize kolay ilaç verebilmeniz için izleyebileceğiniz bir takım yollar şu şekilde olabilir:

Veterineriniz kedinize ilacı yazdığında oradan çıkmadan ilaç nasıl kullanılacağını size öğretip göstermesini teklif edin. Böylece eve geldiğiniz de bilgi sahibi olmuş olursunuz. Veterinerden gördüğünüz şekilde sizde kedinize uygulayabilirsiniz.

İştahı açık bir kedinin hap şeklinde olan ilaçları yeme ihtimali daha yüksektir. Mamasına karıştırdığınız mamaları fark etmeden yiyebilirler ve bu durum sizin için de kolay olmaktadır. Ama her kedi bu şekilde ilacı almayabilir. İştahı çok açık olmayan kediler mamasının içindeki hapları fark edebilir ve hapı mamadan ayırıp yemeyebilirler.

Eğer hapı bütün halde veremiyorsanız ezerek mamaya da katabilirsiniz. Fakat ezdiğiniz hap mama üzerinde dağılacağı için hapın faydalı olmasını istiyorsanız kedinizin mamanın tamamını yemesi gerekmektedir. Eğer yemez ise ilacı da tam olarak alamaz. İlacı ezerek mamaya katmanın kötü bir yanı da olabilir. Ezerek mamaya ilave ettiğiniz ilaç mamanın tadını bozabilir ve kediniz mamayı yemeyebilir.

İlacı mamadan önce vererek mamayı bir ödül olarak da kullanabilirsiniz. Böylece kediniz ilacı aldığın da peşinde mamanın geleceğini bilerek hareket eder ve hem de öğrenmiş olur.

İlaç içirme püf noktaları: kedinize ilaç verirken bazı aparatlardan yardım alabilirsiniz. Bunlar hap yutturma aparatları ve havlular olabilir. İlacı vereceğiniz zaman kedinizi bir havlu ile sarabilirsiniz. Kedinizin ön ve arka ayakları havlu içinde kalmalı ki kaçması ve size vurması engellenmeli. Kedinizi sardıktan sonra özellikle sıvı ilaçlar için enjektörü kedinizin dudaklarının arka köşesinden ilacı verebilirsiniz.

Hap yutturma aparatı ile de kedinizin sizi ısırmadan hapı vermeniz sağlanır. Bu aparat sayesinde hap ağzının içerisinde ilerilere gider ve geri çıkarması da zor olur.

Karışımlar: Bazı ilaçlar karışım halinde olabilir. Yani birkaç ilaç bir arada olabilir ya da ilacın içerisine kedinizin almasını artıracak tatlandırıcı gibi maddeler eklenir. Bu karışım ilaçlar diğer ilaçlara göre daha pahalıdır fakat kedinizin bu ilacı alması kolay olacaktır.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 out of 5)
Randevu Talebi